Karin Björquist, matservis, "Nobel", 48 delar, Rörstrand.
Benporslin, dekor i gult, grönt och guld, stämplad Rörstrand NOBEL DESIGN KARIN BJÖRQUIST BONE CHINA.
12 skålar med lock, diameter 14,5 cm.
12 kuverttallrikar, diameter 31 cm.
12 mattallrikar (grönt bräm), diameter 25 cm.
12 förrättstallrikar (gult bräm), diameter 22 cm.
Smärre ytslitage, främst på gulddekor. Några delar med smärre fläckar. En skål med litet nagg på lockknopp.