Ovala. Flätade handtag och lockknoppar i form av blommor. Dekor i underglasyrblått med motiv av lyckobringande objekt, fjärilar och blommor. Längd 21, höjd 16 cm. Ovalt terrinfat med dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap med pagoder, 37 x 30 cm.
Fatet med ett kantnagg. Slitage, smärre bränningsmistor.