Kaffeservisdelar, 13 dlr, "Zwiebelmuster/Lökmönstret", porslin, Meissen, Tyskland 1900-talets första hälft.
1 st Kaffekanna med lock, höjd 19,5 cm
2 st mockakoppar på fat, fatets bredd 10,5 cm, koppens höjd ca 5 cm
8 st kaffekoppar på fat, fatets bredd 12,5 cm, koppens höjd ca 6 cm
1 st sockerskål med lock, diameter 10 cm
1 st gräddsnäcka, höjd 9,5 cm
Kaffekannan och en mockakopps tefat andra sortering. Smärre slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.