Silver .830 och .925.
18 gafflar, längd 17,5 cm
18 knivar, längd 20,5 cm
23 dessertskedar, längd 16,8 cm
19 teskedar, längd 11,7 cm
salladsbestick, längd 24,5 cm
ostkniv, 20 cm
smörkniv, 16,8 cm
tårtkniv, 22 cm
4 serveringsgafflar, längd 11,5 -15 cm
såsslev i nysilver, längd 15,7 cm, samt kniv, längd 17 cm (ostämplad) medföljer.
Vikt 1739 g, exklusive serveringsbestick och knivar med stålblad.
Smärre bruksslitage. Monogramgravyr. Helhetsintrycket är gott.