Tryckt dekor med medusahuvud. Bestående av:
8 kuverttallrikar, 31 cm (en med stor spricka och nagg).
11 mattallrikar, 26 cm.
12 sopptallrikar, 22,5 cm.
12 assietter, 19 cm (en med spricka).
10 skålar, 13,5 cm.
Såssnipa, 20 cm.
Soppterrin med lock, 32 cm.
Kaffekanna, 22 cm (lagningar och sprickor).
4 koppar med fat, fatens diameter 14,5 cm.
Sockerskål med lock, diameter 9,5 cm.
Bordsklocka, höjd 8,5 cm.
Uppläggningsfat, 35 cm.
Enstaka delar med sprickor och nagg. Fläckar. Smärre slitage.