Målad blomsterdekor i grönt, delvis förgylld. Bestående av:
Kaffekanna, 24 cm.
Sockerskål med lock, diameter 9 cm (litet nagg på lockknopp).
Ett par ljusstakar, 15 cm.
Ljusmanschette, 7 cm.
11 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13 cm (tre fat naggade).
11 moccakoppar med fat, fatens diameter 11 cm.
12 assietter, 18,5 cm
Bricka, 24,5 x 24,5 cm (tredjesortering).
Två skadade ljusmancshetter och en skadad kaffekopp medföljer. Smärre slitage. Nagg. Små fotringsnagg flrekommer på vissa delar. Andrasortering.