Tryckt dekor i grönt, delvid förgyllda. Bestående av:
Terrin med lock, 33 cm.
13 mattallrikar, 26,5 cm.
12 djupa tallrikar, 23,5 cm.
12 sopptallrikar, 26 cm.
12 förrättstalrikar, 23,5 cm.
18 assietter, 19 cm.
25 assietter, 16 cm.
Kanna, 18 cm.
Ett par såsbåtar, 24 cm.
Åtta koppar med fat, fatens diameter 12,5 cm.
Fat/bricka, 35 cm.
Ett par fat, 32 cm.
Ett par fat, 23 cm.
Ett par fat, 27 cm.
Ett par rombiska fat, 23 cm.
Ett par karotter, 25 cm.
Ett par karotter, 31 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr och missa missfärgade delar. Enstka nagg och sprickor. En kaffekopp med spricka medföljer.