Bestick med krönt monogram.
12 knivar, längd 26 cm
11 gafflar, 20 cm
6 matskedar, 21 cm
6 dessertskedar, 16,5 cm
7 teskedar, 13 cm, av vilka fyra st stämplade I.V.A., Johan Viktor Aarne, Viborg, 1910, utan krönt monogram,
soppslev, 31 cm
strösked, 18 cm
Totalvikt exkl knivarna med stålblad 1476 g.
Ekschatullet fodrat med sämskskinn, plakett med ägarens monogram.
Åldersrelaterat slitage. Knivbladen anlupna, med fläckar.
Schatull inrett för fler delar, delar saknas. Teskedarna med olik gravering, en med något böjt skaft. Schatullets insida slitet.
Agronom Theodor af Forselles (1885–1955) varefter som arv inom släkten.