Silver, invändigt förgylld. Rektangulär form med dekor av fascesstav. Invändigt med gravyr "Presenteed to H.E. C.A. D'Anckersvärd President Warsaw Golf Club by the members in appreciation of his services to the Club since its foundation November 1931". Längd 15, bredd 10, höjd 6 cm. Vikt 640 gram.
Smärre slitage. Repor.
Diplomat Cossva August Anckarsvärd (1865-1953).