Kontrollmästarstämpel Anatoly Apollonovich Artsybashev. Runda på indragen fot. Utsidan med dekor av emalj i mönster i rött, vitt och blått. Insatser i glas. Diameter 4,8, höjd 3 cm. Vikt tillsammans utan glas 65 gram.
Smärre emaljbortfall. Smärre slitage. Glas med nedslipade smärre nagg.