Rektangulärt med fasade hörn, grönglaserat. 23,5 x 23,5 cm.
Slitage.
Köpt på Bukowskis Important Spring Sale 641 katalognummer 907. Då med proveniens: "Från Ebba-Stina Kiku Gadelius samling (1916–2022), därefter i arv. Grunden till samlingen lades av hennes far Knut Gadelius (1864–1932), som grundade Gadelius-företaget. Ebba var Knut Gadelius tredje barn; hon föddes i Tokyo och växte upp i Japan. Hon hade själv en karriär som konstnär och textildesigner både i USA och Frankrike, hennes estetik var starkt påverkad av de tidiga åren i Japan. Den svartvita bilden visar henne (flickan i vit kappa till vänster) tillsammans med sina syskon och barnsköterskor på en utflykt till den stora Buddha."