Dekor i mille fleur med piioner och krysantemum. Signerade med Shimazus familjevapen.
Bestående av:
Fyra tekoppar med fat, kopparnas höjd 5,5, fatens diameter 13,5 cm.
Fyra assietter, diameter 16,5 cm.
Tekanna, höjd 11 cm.
Mjölkkanna, höjd 9 cm.
Smärre slitage. Enstaka små nagg vid fotringar.