Dekor i polykroma emaljfärger, underglasyrblått, järnoxidrött och förgyllning. Insidan med motiv av påfågel i blommande trädgård, utsidan med lotusblommor och krysantemum. Minginspirerad märkning undertill. Höjd 12, diameter 31 cm.
Obetydligt sitage. Nagg från tillverkningen vid fotringen.