Oktagonalt. Dekorerat i underglasyrblått med fält innehållande blommor och lyckobringande objekt. Insidan med fågel i trädgård. Bär Wanli-liknande märke. Diameter 19,5 cm.
Ytslitage i glasyren. Bränningsspricka undertill.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.