Rund form. Dekorerat med lotusblommor och bladverk Guangxus märke undertill. Diameter 17,5 cm.
Smärre kantnagg/glasyrnagg vid kanten. Glasyrmistor.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.