Dekor i famille rose med motiv av blommor, kopp utan fat med dekor av frukter och blommor. Kopparnas höjd 5-8 cm. Fatens diameter 14 cm.
Sprickor. Slitage.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.