Locken med dekor i famille rose med motiv av pioner och fjärilar. Tongzhis märke. Diameter 9,8 cm. Faten med dekor i famille rose, motiv av blommor, frukter och fjärilar, diameter 14 cm.
Ett lock med kantspricka. Ett lock med nagg/spricka i kanten.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.