Två balusterformade vaser, Kanton, med dekor i emaljfärger motiv av figurscener och blommor. Höjd 23-25 cm. Trumpetvas med dekor i famillerose och famille rose med s.k. mandarindekor, figurscener, Qianlong (1736-95), höjd 19 cm.
Två koppar, Kanton, dekor i förgyllning och emaljfärger med motiv av fåglar och fjärilar, höjd 7,5 cm.
Trumpetvas med nagg. Största vasen med krackelyr och slitage. Mindre Kanton-vas med slipad mynning samt nagg/retusch.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.