Utsvängd mynning, ståendes på en rak fotring. Dekorerad i underglasyrblått, emaljgrönt, järnoxidrött samt förgyllning. Motiv av trana ståendes vid tall omgiven av skummande vågor och molnformationer. Guangxus märke undertill. Höjd 6, diameter 10,2 cm.
Slitage. Glasyrmistor.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.