Lotusformad kant, rund form avslutad i en rak fotring. Dekor i famille rose. Insidan med motiv av trana stående på en klippformation vid lingzhisvampar och med dimmiga berg i bakgrunden. Utsidan med motiv av elva tranor i blommande trädgård med tall, pioner, krysantemum, orkidéer, lingzhi och klippformationer i skummande vågor som löper längs fotringen. Kalligrafi samt tre sigill i rött. Spår av förgyllning vid kanten. Bär Qianlongs märke i underglasyrblått undertill men senare. Höjd 10,5 cm. Diameter 22,5 cm.
Slitage.
Från en svensk privat samling, långvarig medlem i svenska Oriental Ceramics Society som började samla under tidigt 1980-tal.