Eldstålspung dekorerad med lyckobringande texken i vitmetall. Längd 11 cm. Etui dekorerat med drake, 8,5 x 7 cm. Etui med datum graverat på baksidan "24 12 1910).
Slitage. Bucklor.
"Huǒ lián bāo" (火䥥包), översätts ordagrant till 'eldstålspåse', och är en liten behållare för att göra upp eld som traditionellt bars av tibetaner, manchuer, mongoler och andra runt det kinesiska Qing-imperiet och Himalaya. Behållaren innehöll flinta och tändmaterial, medan den svängda järnbotten användes för att slå mot flintan och framkalla gnistor.