Dekor i grisaille med motiv av par i kustlandskap med putto, efter motiv av Bernard Picart (Frankrike 1673-1733). Förgylld dekor längs kanten. Diameter 22,2 cm.
Dekor med slitage. Tillverkningsmistor.
Jämför med The Cleveland Museum of Art nummer 1970.49