Tusch och akvarell på siden. Kalligrafi och två konstnärssigill i rött, tolv sigill i rött samt inskription. Bildyta 195 x 67,5 längd hängande 325 cm.
Fläckar. Veck. Gulnad. Lagningar/retuscher. Uppfodrad på papper.
Köpta ur Erik Dons (1915-2002) och Cecilie Margrethe Dons (1925-) samling, Oslo, Norge.