Dekorerade i underglasyrblått med olika motiv av lyckobringande symboler och växter. Ena fatet med motiv av en lotusdamm och andra fatet med kaniner inom radiella reserver. Diameter 10,5-21,5 cm.
Nagg. Glasyrmistor. Sprickor. Bränningssprickor. Något slitage.
Mittens Rike, Borås, 1985.