Sittande i dhyanasana på en dubbel-lotustron med händerna i bhumisparshamudra, hållande en vas i vänster hand. Klädd i en rock draperad över vänster axel, ansiktet med lugnt och fridfullt uttryck. Höjd 25,5 cm.
Senare bemålad och förgylld. Slitage, anlupen.