Unto Koistinen, "Landskap från Spanien".
Signerad Unto Koistinen, daterad 1960.
Olja på pannå, 48 x 60 cm.
Enstaka fläckar i nedre kanten.
"Unto Koistinen", Juha Tanttu och Olli Valkonen, Finska konstföreningen, publikation för utställningsturnén år 1998, s. 84.
Helsingfors Konsthall 26.11 - 18.1.1998.
Museet i Saarijärvi 21.1 - 8.3 1998
Aines Konstmuseum, Torneå 27.3 10.5.1998
Konstmuseet i Kuopio 12.6 -30.8.1998