Robert Wilhelm Ekman, tillskriven

(Finland, 1808-1873)
(Finland, 1808-1873)

Robert Wilhelm Ekman, tillskriven, efter Alexander Lauréus, "Judisk rabbin läsande bibeln för sin familj".

Osignerad. Olja på duk 45 x 52 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis krackelerad. Mindre skador.

Gammalt och nytt, Galerie Hörhammer 14.3.-29.3.1987.

Intyg av Gösta Stenman och Torsten Stjernschantz a tergo.

Utropspris
2 800 - 3 200 EUR