Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Eero Järnefelt, Flickan och Hunden.

Signerad Eero Järnefelt och daterad-10. Olja på duk, 100x89 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Målningen var en gåva av finska staten till den dåvarande finska konsuln i Norge år 1940.

"Into, toivo, rohkeus", Halosenniemi museum, 2.5.-3.9.2017.
"Miljoonamänty-maisemamaalauksia Pekka Haloselta ja aikalaisilta", Halosenniemi museum, 3.5.-15.9.2024.

Auktionen avslutas
13 dagar 22 timmar
15 000
169 800
15 464
Utropspris
50 000 - 60 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 15 500 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
20 nov 12:06
15 000 EUR

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery.finland@bukowskis.com.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Placering: Mastokatu 4-6, Wanha Satama / Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsinki / Helsingfors - C2
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

723. Sven Jonson, "Sommarnattens horisont".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK