Eero Järnefelt, Flickan och Hunden.
Signerad Eero Järnefelt och daterad-10. Olja på duk, 100x89 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Målningen var en gåva av finska staten till den dåvarande finska konsuln i Norge år 1940.
"Into, toivo, rohkeus", Halosenniemi museum, 2.5.-3.9.2017.
"Miljoonamänty-maisemamaalauksia Pekka Haloselta ja aikalaisilta", Halosenniemi museum, 3.5.-15.9.2024.