Graverad dekor, rund stegvis uppstigande fot med äggstavsdekor. Årtalet 1578 graverat på fot och på paten, som fungerar som lock. Stämplad på bägaren och på paten inkl. mästarens monogramstämpel SE (illustrerad i "English Goldsmiths and their Marks", Sir Charles J. Jackson, s. 104).
Totalhöjd 21 cm. Vikt 272 g.
Buckla på patenens yta samt på dess fot/ lockets knopp. Åldersrelaterat slitage.
Finsk samlare, varefter som arv inom samma släkt.