Juho Forssell, Mansporträtt.
Signerad J. Forssell i Paris och daterad 1888. Olja på duk, 98,5 x 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skrapmärken. Mindre färgbortfall. Lagningar.
Juho Forsell f.1853, ursprungligen Juho Mäkynen, var en finskfödd målare som 1884 bytte namn till Forssell och emigrerade till USA, där han även dog 1939.
Mäkynen studerade måleri vid Helsingfors universitet under Adolf von Becker.
På uppmaning av Albert Edelfelt och med ett statligt stipendium åkte Mäkynen till Antwerpen i Belgien för att fortsätta sina studier vid Royal Academy of Fine Arts 1876-1879.
Ett par år senare åkte Mäkynen till Paris för att studera under Carolus-Duran. Snart deltog Mäkynen i sin första offentliga konstutställning och fick goda recensioner. Ungefär vid samma tid målade han altartavlan i Ackas kyrka, Kristi förvandling. Han målade också en altartavla för kyrkan i Hauho (Jesus i Getsemane, 1883).
Enligt uppgift föreställer detta mansporträtt baron Pierre de Coubertin (1863-1937) efter en fäktningsträning.