Ahti Lavonen, "På Våren".
Signerad Lavonen och daterad-66. Blandteknik på duk, 130x130 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Konstnärens familj.
"Ahti Lavonen", Keski-Suomen Museo, 11.-19.3.1967.
"Ahti Lavonen-Helsingfors Festspel", Helsingfors Konsthall, 21.8.-3.10.2004. Avbildad i utställningskatalogen på s.26.
"Ahti och Maija Lavonen", Didrichsens Konstmuseum, 10.2.-13.5.2018.