Mässingstomme, kvadratisk marmorbas, delvis urnformad stomme med iriserande glas, för två ljus, glasobelisk krönt med plym, behäng med prismor. Höjd 80 cm, bredd 60 cm.
Marmorbaser med nagg. En bas troligen senare. Kompletterade prismor samt prismor med nagg. Prismor saknas. Skada på toppen av en obelisk. Förgyllning med delvis slitage. Omarbetade och kompletterade.
The Gunnar Jacobson Collection.