Bukig form med riklig graverad dekor av blommor och kartuscher samt crest, tre olika. Servisen består av kaffekanna och tekanna med lock på gångjärn, två sockerskålar och en gräddsnäcka samt vattenkanna på rechaud-ställ. Skålarna och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Locken dekoreras med kinesisk figur. Tekannans hänkel och kaffekannans isoleringsringar i elfenben, fästen i form av varghuvud.
Kaffekannans höjd 27 cm, tekannans längd 27 cm, skålarnas bredd 22 resp. 22,5 cm, höjd 12 resp. 13 cm, gräddsnäckans längd 15,5 cm, höjd 11 cm. Vattenkannans längd 29 cm, totalhöjd inkl löstagbart ställ 39,5 cm.
Totalvikt ca 6290 g.
Please, note that the item cannot be exported outside the European Union.
Kaffekannans hänkel från 1800-talets mitt, stämplad W.M. Ställets brännare saknas.
CITES-certficate valid in EU only.
Prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.