Invändigt förgylld silverskoning. Godronnerat lock med krönande pinjekotte, räfflad hänkel. Lagerkrans med bandrosett på var sida. Höjd 21 cm. Stämplad på lockets insida K. Fabergé, 88, ristat inventarienummer 19353, halsen stämplad kyrilliskt KF och 88, hänkeln 88.
Smärre nagg. Ytslitage i botten. I kransen graverat monogram och graverat årtal 1886-1911. Åldersrelaterat slitage.
Medtagen från S:t Petersburg under tiden för den ryska revolutionen, sedan dess som arv inom samma släkt.
"Carl Fabergé och hans samtida", Konstindustrimuseet, Helsingfors 16.3 - 8.4.1980 (numera Designmuseet).