Förgylld brons och mahogny. Vit urtavla med romerska siffror. Månads urverk. Lod och pendel medföljer. Urverk nyckel finns. Höjd 183 cm, bredd 50 cm, djup 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Delvis senare glas på skåpet. Ej funktionstestad. En dekorationslist lös. Ett hål på bakstycket. Fanerskador.