Kimmo Kaivanto, "Mussla/Legionär".
Signerad Kimmo Kaivanto och daterad -85. Märkt 1/3. Bronsskulptur. Höjd ca.76 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Purnu 1986. Köpt till en betydande privatsamling 1986. Pekka Mattilas samling fr.o.m. 2022.
Del 2/3 hör till en helhet av skulpturer formgivna av Kimmo Kaivanto för Forums köpcentrum i Helsingfors.