Handmålad dekor i grönt, blått och svart med förgyllda detaljer. Medaljonger föreställande ankare samt den kejserliga orben. Med krönt Alexander II monogram på tumgreppet.
Koppens höjd 8 cm, bredd inkl öra 12 cm. Fatets diameter 15,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Förgyllning med ställvis slitage.
Den kejserliga lustjakten Derzhava användes av tre tsarer – Alexander II, Alexander III och Nikolaj II – under en period på 27 år. Den anses vara den största och mest extravaganta lustjakten som någonsin byggts i det kejserliga Ryssland. Den lyxiga interiören, inklusive porslinet, designades av arkitekten Monigetti, känd för att ha ritat Polytekniska museet i Sankt Petersburg och den storslagna trappan i Katarinapalatset.
Servisen, som var anpassad för 30 personer, tillverkades vid den kejserliga porslinsfabriken mellan 1871 och 1874, med några kompletterande delar tillverkade 1878. Enligt arkiv från 1890 fanns det 816 porslinsdelar från den formella servisen ombord på Derzhava.