Rund bricka på fyra fötter, konturerat brätte med voluter och snäckmotiv, rikligt graverad spegel. På undre sidan gravering: "Robert Alexander to Henry Brock Esquire
A Tribute of Gratitude and Esteem 1845". Diameter exkl föterna 55 cm, höjd 6 cm. Vikt ca 4000 g.
Stämplad D.C. Rait fecit.
Mittersta graveringen möjligen senare. Undersidan med spår av tidigare borttagna graveringar, dedikationen utförd ovanpå sådan yta. Åldersrelaterat slitage.