I svartlackerad, sämskskinnsfodrad låda av ek.
12 matgafflar, 20 cm
12 matknivar, 25 cm
12 fiskgafflar, längd 16,8 cm
12 fiskknivar, 20 cm
12 förrättsgafflar, 16,5 cm
12 förrättsknivar, 21,5 cm
12 matskedar, 20 cm
12 dessertskedar, 16,5 cm
12 teskedar, 12,5 cm
12 kaffeskedar med förgyllda blad, 11,7 cm
12 fruktknivar, 16,5 cm
12 fruktgafflar, 13,5 cm
12 bakelsegafflar, 13,5 cm
12 sillgafflar, 12 cm
23 serveringsbestick varav nio med förgyllt blad:
soppslev, längd 30,5 cm, ragusked 25,5 cm, såsslev 16,5 cm, smörkniv, ostkniv och ett par ostknappar, trancherbestick, potatisgaffel, potatissked 19 cm, sardingafflar, ett par, charkuterigaffel, syltskedar, ett par, längd 17 cm, salladsbestick, längd 19,5 cm, fiskserveringsbestick, tårtspade, sockertång och tesil.
Totalvikt exkl knivar med stålblad ca 4979 g. Silverstämpel 813. Nyckel finns.
En matkniv med skadat blad. Graverat monogram KK. Smärre slitage. Sockertången ej graverad, tillverkad i Helsingfors 1931. Helhetsintrycket är gott.