Veijo Martikainen, beställningsarbete, bänk /bord tillverkad 972.
Beställningsarbete för Laitila församling. Lackad furu, ben med koppardetaljer. Längd 200 cm, bredd 60 cm, sitthöjd 52 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Helhetsintrycket är gott.
Laitila församling.