Dorrit von Fieandt, ask, porslin, signerad DvF ARABIA.
"Gula asken" Längd 23 cm. Bredd 17 cm. Total höjd 22 cm.
Nagg på lockets insida. Bränningsspricka. Helhetsintrycket är gott.
Inköpt på Galerie Grafiarts utställning 1990.
Galerie Grafiart 1990.