Dorrit von Fieandt, stort skålfat, signerad DvF Arabia Finland.
"Rosor mot solen". Diameter 52 cm. Höjd 13,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Inköpt på Kaj Forsblom Galerie Grafiarts utställning 1990.
Galerie Grafiart 1990. Skålfatet avbildat på mittuppslaget i utställningskatalogen.