Pekka Turtiainen, bålskål med bålslev och bägare, 5 st, silver, Helsingfors 1985.
Delvis förgylld bålservis, silver 830. Skålens höjd 17 cm, diameter 19 cm, slevens längd 28 cm, bägarnas höjd 6 cm. Stämplade Käsityö (Handgjort). Sammanlagd vikt 1671 g.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.