Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, glas, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.
Båtformad, ljusblå glasmassa med mörkare ränder, ögon i murrine, ben av koppar, höjd 17 cm, längd 20 cm, bredd 9,5 cm.
Några tunna repor. Smärre kalkavlagringar. Hårfin linjestruktur eller små spänningssprickor invändigt i glasmassan.