Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, glas, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.
Närmast kubformad olivgrön glasmassa med rutdekor i blått och rött, ögon i murrine, benställning av koppar. Höjd 21,5 cm
Några tunna repor. Smärre kalkavlagringar på insidan.