Alessandro Pianon, "Pulcino", skulptur, glas, Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.
Blå glasmassa med murrinedekor i blått och grönt, ögon i gult, grönt och vitt, benställning av koppar. Etikettmärkt. Höjd 25 cm.
Några tunna repor. Smärre kalkavlagringar