Dale Chihuly, skulpturer, 4 st, osignerade tillverkade på Notsjö Glasbruk 1995.
Röd/gult samt klart glas. Upphängningstrådar i tvinnad metall. Längd 31 - 35 - 38 - 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skulpturernas ytor är något grumliga.
Chihuly donerade skulpturerna för att pryda taket på lagerbyggnaden vid glasbruket som en gest av uppskattning för den tid han tillbringade på Notsjö sommaren 1995.