Tiffany Studios, "Dragonfly and Pony base" bordslampa, New York ca 1900.

Tre ljuspunkter. Blyinfattad skärm med dekor av sländor. Skärmens inre kant stämplad TIFFANY STUDIOS NEW YORK 462.
Lampfot ”Pony” i förgylld brons med dekor av trädstam. Stämplad undertill i fotplattan TIFFANY STUDIOS NEW YORK 554.
Total höjd ca 45 cm. Diameter ca 42 cm.

Åldersrelaterat bruksslitage. Lampskärmen har ett flertal minde sprickor i de små glasen. Lampskärmen sitter något snett på skaftet. Tillverkningsrelaterade märken på skärmen.

Proveniens

Inköpt den 15 maj 1989 från Lillian Nassau på 220 E 57th St, New York. Kvitto på köpet medföljer.

Lampskärmen ”Dragonfly” skapades av Clara Driscoll för Tiffany Studios och modellen vann bronsmedalj vid världsutställningen i Paris 1900. Clara Driscoll arbetade på Tiffany Studios i sjutton år och under den tiden formgav hon mer än trettio bordslampor för företaget.

Auktionen avslutas
13 dagar 18 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 30 EUR. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Placering: Mastokatu 4-6, Wanha Satama / Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsinki / Helsingfors - H44