Tre ljuspunkter. Blyinfattad skärm med dekor av sländor. Skärmens inre kant stämplad TIFFANY STUDIOS NEW YORK 462.
Lampfot ”Pony” i förgylld brons med dekor av trädstam. Stämplad undertill i fotplattan TIFFANY STUDIOS NEW YORK 554.
Total höjd ca 45 cm. Diameter ca 42 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage. Lampskärmen har ett flertal minde sprickor i de små glasen. Lampskärmen sitter något snett på skaftet. Tillverkningsrelaterade märken på skärmen.
Inköpt den 15 maj 1989 från Lillian Nassau på 220 E 57th St, New York. Kvitto på köpet medföljer.
Lampskärmen ”Dragonfly” skapades av Clara Driscoll för Tiffany Studios och modellen vann bronsmedalj vid världsutställningen i Paris 1900. Clara Driscoll arbetade på Tiffany Studios i sjutton år och under den tiden formgav hon mer än trettio bordslampor för företaget.